Anasayfa
BU AY BOŞ BULUNAN HAZIR POZİSYONLAR
YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI MEVZUAT BİLGİLERİ
GÜNCEL EKONOMİ MEVZUAT KONULARI
İSTİHDAM-İK TEDARİK-HAZIR DURUMDA NİTELİKLİ ELEMAN LİSTESİ
tümünü gör

RUSYA FEDERASYON'UNDA İYİ KAZANDIRAN YATIRIM ALANLARI

 

RUSYA FEDERASYONU YATIRIM FIRSATLARI, İŞ İMKANLARI

 

Rusya nufusu 142 milyon

Rusya 7 mega bölge, 21 cumhuriyetten meydana geliyor.

Rusya GSYİH 1 trilyon dolara ulaşmış durumda.

 

Rusya dünyanın 11.büyük ekonomisi oldu.

Rusya 2011 de Avrupa’nın en büyük perakende pazarı olacak.

Rusya  2020 yılında dünyanın en büyük  5. ekonomisi olacak.

2020 yılında Ortalama maaş 2000 usd olacak. Kişi başı GSMH 30.000 usd olacak.

Dünyanın en büyük ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs 2050 yılında Rusya İngiltere,Almanya ve Fransa’yı geride bırakacağını söylüyor.

İnşaat ve konut sektörüne 2020 yılına kadar en az 1 trilyon usd yatırım yapılacak

Rusyada her dakikada 3 yeni otomobil satılıyor.

2007 de Chevrolet 131 bin, Ford 120 bin, toyota 110 bin satış yaptı.

Rusya tekstil Pazar hacmi 25 milyar usd

Rusya Federasyonuna 2007 yılında  100 milyar dolar yabancı sermaye girdi.(Moskova 70milyar usd)

Moskovada kaba inşaat m2 si 5-42 bin usd

Moskova’ya en az 30 katlı olmak üzere 200 gökdelen projesi onaylandı.

Rusyada çimento yok satıyor, Rus Cement şirketi Türkiye deki Çim sanın 4 fabrikasını 600 milyon dolara satın aldı..

Krasnadar/Soçiye 8milyar dolarlık suni ada: 350 hektardan oluşacak ada Rusya haritasını andıracak. 25 bin kişi yaşıyacak.

Krasnadar/Anapa bölgesine 9 milyar dolarlık 40 otel yapılacak.

5,21 milyar dolarlık çimento fabrikası: Kemerova bölgesinde (Kuzbas-Taştagolsk bölgesi) Sibirskaya Gorno Metalurgiceskaya Kompaniya. Yıllık kapasite 1 milyon ton.Çimento rezervi 70 milyon tondur.

Yılda 10 milyar dolar Rus sermayesi yabancı ülkelere gidiyor, Türkiye kayıtsız.

Dünyanın ekonomik kriz yaşadığı bu dönemde, tüm uluslar arası istatistik araştırmaları ve danışmanlık şirketleri  Rusya nın 2050 yılına kadar tüm konularda gelişmesini engelliyecek bir durum söz konusu olmadığını söylüyorlar. Rusya’daki bu kadar büyük bir pastadan Türkiye adına en yüksek derecede pay sahibi olmak istiyoruz.

Bu sebeple  Türkiye-Rusya ticari ve ekonomik ilişkilerinin gelişmesi için şahsen 24 saat x 365 gün çalışmaya hazırım. Yaklaşık 17 yıllık Rusya-Avrasya yatırım danışmanlığı,iş tecrübesi ve ticari bilgimle şirketlerin kuruluşundan, satış ve üretimine kadar en az bir yıllık her konuda destek vermeye hazırız. (Moskova da 20 uzman kadro ile 7 yıl yatırım danışmanlığı hizmeti verdim) Projeler bazında da şirketlere destek olacak ve elimizden gelen tüm imkanları kullanacağız.

Yatırımların ve iş birliklerinin doğru olması için iki taraf arasında köprü olma görevini üstlenmekten onur duyarız.

Rusya milyarder listesine 2 Türk şirketini ekledi:Enka ve Rönesans.

 

Rusya Federasyonu Coğrafyası tüm Sovyetlerin kalesidir, yatırımların merkezi konumundadır. Tataristan bölgeside bu kalenin sanayi kalbidir.

 

 

 

 

 

 

Ülke: TATARİSTAN /RUSYA FED.

 

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti

 

Volga (İdil) Nehri havzasının orta kesiminde, Moskova'nın yaklaşık 700 kilometre doğusunda, İdil Nehri ve Kama nehirlerinin birleştiği noktanın çevresinde yer alır.

Yüzölçümü 67.8 bin km2 (Rusya Federasyonu toplam yüzölçümünün % 0.4’ü)

Nüfusu 3.77 milyondur (Rusya nüfusunun % 2.6).% 52.92'sini Tatarlar, % 39.49'unu Ruslar ve diğer milletler 

 Tataristan’da 14’ü şehir olmak üzere 43 eyalet vardır.

Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazandır.Nüfusu- 1.1 milyondur, 1000 yıllık bir şehirdir.

Diğer önemli şehirleri Naberejnıye Çelnı (Yarçallı), Nijnekamsk, Bugulma, Almet’evsk,  Çistopol’dır

 

Ekonomi

Tataristan sanayi ve tarım ülkesidir. Tataristan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’nda sanayi ürünlerinin üretiminde önde gelen ve önemli pozisyona sahip bir ülkedir. Ekonomisinin lokomotifleri arasında petrol üretimi, kimya ve petrokimya sanayi olduğu gibi makine üretimi, uçak üretimi, helikopter üretimi, kamyon üretimi, bilgisayar, optik aletler ve metal işleme sektörleri yer almaktadır. Ülkenin en büyük tabii zenginliği petrol ve doğal gazdır. Petrol ve doğal gaz Almetyevsk, Leningorsk, Alabuga, Mendeleyevsk şehirlerinde çıkarılır. Petrol ve doğal gaz sanayinin yanında kimya ve petrokimya sanayi de gelişmiştir. Kimya fabrikalarında polietilen, aseton, sentetik kauçuk, film gibi dört bine yakın kimyevi madde imal edilmektedir.

Başlıca tarım ürünleri çavdar, buğday, mısır, bunak, keten, şekerpancarıdır. Ayrıca sebzecilik ve meyvecilikle, hayvancılık ve buna bağlı olarak mandıracılık gelişmiştir.

 

Tataristan'da ulaşımda nehirlerden faydalanılır. Irmak limanlarıyla Moskova ve İdil Nehri havzasının diğer şehirlere düzenli yolcu taşımacılığı yapılır. Demiryolu ulaşımı da gelişmiştir. Ülkenin kuzeybatı ve güneydoğu ucundan Moskova ve Urallara uzanan iki ana hat geçer. Birçok merkeze karayolu bağlantısı vardır.

 

Tataristan’ın Rusya Federasyunu’nda üretilen toplam petrolün %10’u, kamyonların %50’sini, oto lastiğinin %30’unu, etilen ve polietilenin %40’nı, stiren’nin (Styrene) %75’ni, sentetik kauçuk ve naylon malzemelerin %47’sini, gaz türbinlerinin %95’den fazlasını üretmektedir.

“Tatneft”,  “KAMAZ”,  “Nizhnekamskneftekhim”, “Kazanorgsintez”, “Nizhnekamsk-shina”, “Kazan Helikopter Fabrikası”, ‘Kazan Uçak Fabrikası’ gibi birçok Tataristan şirketi Türk piyasasında çok iyi tanınnaktadır. Tataristan’da üretlen TU-214 yolcu uçakları, dünyaca tanınan Mİ-8 ve Mİ-17 helikopterleri, KAMAZ kamyonları, deniz ve nehir gemileri, ısı ölçme ve optik- mekanik aletleri, kompresörler, vakum ve radyo tesisatları, tıbbi aletler ve petrokimya ürünleri dünyaca ünlüdür.

 

Tataristan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’nun yatırımlara en cazip bölgelerinden biri olup, ülkede bulunan petrol gibi doğal kaynakları, enerji üretim tesisleri, gelişmiş sanayi ve ulaşım altyapısı, uygun tabii ve coğrafi yerleşimi, nitelikli işgücü ve siyasi istikrarı ülkenin gelişmesi ve yabancı yatırımın ülkeye girmesi için en büyük avantajları oluşturmaktadır.  Günümüz itibarıyla Tataristan Cumhuriyeti’nde yaklaşık 600 yabancı sermayeli ticari kurum faaliyet göstermektedir, bunların yarısından fazlası Türk sermayeli şirketlerdir.

Genel anlamda, Tataristan ile Türkiye arasındaki ilişkiler çok eskilere dayanmakta. Dil, din, kültür ve örf-adetlerin yakınlığı Tatar ve Türk halklarının sıcak ilişkiler kurmasını, dostluklarının güçlenmesini sağlamıştır.

 

Tataristan’ın başkenti Kazan’da faaliyet gösteren Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosluğu ve Türkiye’de bulunan Tataristan Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’nde Yetkili Temsilciliği bulunmakta. Bunun yanı sıra, Kazan ile İstanbul arasında ikisi Tataristan Havayolları, ikisi Türk Havayolları olmak üzere haftada 4 sefer yapılmakta.

 

2006’nin başında Severstalauto, FIAT ve TOFAŞ ile yapılan anlaşma gereği yıl sonuna kadar FIAT-Albea, FIAT-Palio ve FIAT-Doblo marka arabaların tüm ekipmanları TOFAŞ tarafından temin edilerek Tataristan Cumhuriyeti’nin Yarçallı (Naberejnıye Çelnı) şehrinde ve Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Sanayi ve Üretim Amaçlı Ayrıcalıklı Ekonomi Bölgesi üretime başlanacağı karara bağlanmıştır.

Not: Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Sanayi ve Üretim Amaçlı Ayrıcalıklı Ekonomi Bölgesi 22 Temmuz 2005 tarihli 116 sayılı “Rusya Federasyonu Ayrıcalıklı Ekonomi Bölgeler hakkında” Federal Kanun çerçevesinde ve 21 Aralık 2005 tarihli 784 sayılı “Tataristan Cumhuriyeti  Alabuga eyaletinde  sanayi ve üretim amaçlı Ayrıcalıklı Ekonomi Bölgesi” kurulması hakkında Rusya Federasyonu Hükümeti’nin Kararnamesiyle kurulmuştur.

Yeni kurulan Ayrıcalıklı Ekonomi bölgesinin en önemli özelliği olarak son derece elverişli coğrafi konumu, gelişmiş sanayisi ve ulaşım altyapısı öne çıkmakta. Bu sahada daha çok petrokimya sanayisinin ve makine üretim tesislerinin yer alması bekleniliyor. Ayrıcalıklı Ekonomi bölgesinde faaliyette bulunacak şirketlere gümrük, mülkiyet, katma değer ve ulaştırma vergilerinden muafiyet, kurumlar ve toprak vergisinde indirim öngörülmüştür.  Üretim türüne bağlı olarak  % 15 ile % 20 arasında sağlanan imtiyazlar yatırımcılar için rekabete dayalı üretim yapması için avantajlı olanaklar sunmakta. Bunun dışında, Ayrıcalıklı Ekonomi Bölgesinde elektrik, doğal gaz, sıcak su, son teknolojiye sahip telekomünikasyon ve demiryolu hatları, konteynır terminali, kullanıma hazır gümrük sahası ve binaları gibi altyapı imkanları devlet şirketi olan Kurucu-İşletmeci tarafından sağlanmakta. Alabuga Ayrıcalıklı Ekonomi Bölgesinde üretim yapacak şirketlerin faaliyetlerine bir an önce başlamaları için tüm şartlar sağlanmış durumda. Bunun dışında, Alabuga Ayrıcalıklı Ekonomi Bölgesinde yer alacak üretim tesislerinin araba yedek parçası ve araba üretiminde kullanılacak plastik ve diğer parçalar konusunda yoğunlaşacağını da belirtmekte fayda var.

 

Ayrıca, bu sahanın 400 km çevresinde Rusya Federasyonu’nun otomotiv sanayisinin % 95 bulunmaktadır, bunlar arasında: Yarçallı (Naberejnıe Chelnı)’da Kamaz Kamyon Fabrikası (http://www.kamaz.net/en/) ve Severstalauto ile SsangYong Motor Company ortaklığıyla üretilen SsangYong Rexton; Tolyatti’de “Lada” ve GM ile ortak üretilen binek otomobillerin üreticisi Avtovaz (http://www.lada-auto.ru/); İjevzk’te KIA-Motors ile ortak üretime başlayan Izh-avto (http://www.izhauto.com/); Nijniy Novgorod’ta DaimlerCrysler ve Gaz ortaklığı (http://www.gaz.ru/); Ulyanovsk’taki UAZ (www.uaz.ru) gibi üreticileri saymak mümkün. Çin’li Great Wall Motors ile Alabuga’da faaliyete geçme konusunda anlaşma yapılmıştır.

 

   Ekonomik Göstergeler:

1.Kişi başına düşen milli gelir.

   Kişi başına düşen milli gelir 4200 dol

2.Başlıca yeraltı ve yer üstü zenginlikleri.

50.000 km kare tarıma elverişli arazi, yıllık petrol üretim kapasitesi 30 mil ton(toplam yeraltı rezerv kapasitesi 800 mil ton) , gibsyum 72 mil. Ton, petro bitümeni 12.5 milyar   ton

3.İthalat ve ihracat yaptığı ülkeler.

 Ukrayna %18 , Hollanda %14, Turkiye %9 , Ingiltere %7 ,Polaonya 56 Almanya %5 ,   Italya %5, Finlandiya %4 ,Macaristan %3 , Beyaz Rusya %3 ve Diger ulkeler %6         2005 yilinda toplam ihracat   9 373 200 000 $- ithalat  670100000 $

4.Türkiye ile olan ticari ilişkileri.

    Türkiye 2002 yılında Tataristanla ticaret yapan ülkeler arasında yirmisekizinci     sıradayken 2003 yılında sekizinci, 2004 yılında ikinci sıraya yükselmiştir. 2005 yılında ise üçüncü sırada yer almıştır. Bu ülkeden olan alımlarımızın büyük bölümünü ham petrol ve petrol türevleri oluşturmaktadır.

5. Türkiye ile yaptığı ithalat ve ihracat son yıl hacimleri:  milyon ABD dol

YILLLAR

2003

2004

2005

İHRACATIMIZ

3.1

6.0

11.5

İTHALATIMIZ

156.5

835.5

919.2

TOPLAM

159.6

841.5

930.7

6. Türkeye’den ithal ettiği ilk 10 ürün, Türkeye’den ihraç ettiği ilk 10 ürün:

Tekstil ve işlenmiş deri ürünleri

Demir ve metal ürünleri

Makine

Elektrik teçhizat

Seramik ürünler

Aletler

Ulaştırma araçları

Taş alçı çimento ürünleri

Plastik madde ürünleri

İnorganik kimya ürünleri

Sentetik deterjan

7.Vasıflı ve vasıfsız işçi ücretleri (asgari ücret)

    Vasıfsız işçi ücreti:100 dol-300 dol arası

    Vasıflı işçi ücretleri: 400 dol-3000 dol arası

8.Elektrik, su, dizel benzin, doğalgaz fiyatları

    Elektrik:         1 kw  0.0545 dol.

    Su         :         1 m küp 0.52 dol

    Dizel benzin: 1 lit  0.45 dol

    Doğal gaz   :    1 m küp 0.059 dol

9.Kira fiyatları (ev, iş yeri, depo) (düşük, orta, büyük mevki)

 

düşük

Orta

Büyük mevki

Ev  (2 oda 1 salon)

300 $

400 $

700 $

İş yeri (1 m kare)

30

70

200

Depo (1 m kare)

5

20

50

10. Navlun ücretleri (yaklaşik olarak 20 lik ve 40 lık konteyner fiyatları)

     İstanbul- kazan 20 lik konteynır 2700 dol.

     İstanbul- kazan 40 lik konteynır 3200 dol.

11.Yıllık ortlama enflasyon

         2005 yılı yıllık % 8.8

12.Ülkenin para birimi ve kurlar

     Para birimi RUBLE.

    Kur 1 dolar = 26  Ruble.

13. Ülkeye giren yabancı sermaye, en fazla ticaret yaptığı ülkeler

     Ülkeye giren yabancı sermaye 2005 te 683.649.300 dol

Ukrayna, Hollanda, Türkiye, İngiltere, Polonya, Almanya , İtalya,                              Finlahdiya, Macaristan, isveç…

14. Başlıca 15-20 sektör hakkın da ön bilgi

İNŞAAT: Tataristanda  her yıl 1.5 mil metre kare inşaat yapılmaktadır. Mali portesi takriben 2 milyar dol olan bu faaliyetlerin %25 ni konut inşaatı oluşturmaktadır. Mevcurt işlerinin %95 i devlete ait olup bunun 6 yıllık program çerçevesinde özelleştirilmesi ön görülmektedir. Tataristanda yapılan monolit tarzi inşaatların tamamına yakınını Türk firmaları yapmaktadır. İnşaat sahasında Türk firmalarının Pazar payı % 50 civarındadır.

 

 

 

 

Dilek ve Şikayet Formu | Bize Ulaşın
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu kanunu gereğince iş arayanlardan ÜCRET ALINMASI Yasaktır.